U 08:10h, dana 10.5.2018., započete su pripremne aktivnosti za predstavljanje jedriličarskog modelarstva od strane HZTK-a i HJS-a u osnovnoškolskim prostorijama na području kotara Bol u Splitu.

Događanje je formirano kao kombinacija radionice i predavanja, a prvotno je ugovoreno preko ravnateljstva škole te angažmana gđe. Simone Bijelić, profesorice informatike i tehničke kulture.
Nakon što su dovršene sve potrebne pripremne aktivnosti s DragonForce RG65 jedriličarskim modelima u brodomodelarnici JK Zenta dolazi i okupljanje u prostorijama OŠ Bol gdje se u 12h postavlja društvena učionica, projektor i prezentacija za djecu i mlade. Postavljeno je i 5 jedriličarskih modela sasvim rastavljenih s pripadajućom opremom na zasebne stolove, a učenice i učenici su odmah po završetku sata stigli na svoja mjesta popunivši prostoriju i znatiželjno promatrajući sve što ih je dočekalo u društvenoj prostoriji OŠ Bol. Osnovnoškolci su bili iz nekoliko 8. razreda te je podjednak broj dječaka i djevojčica prisustvovao radionici. S uvodnim predstavljanjem instruktora utihnuo je i prvotni žamor te se krenulo razglabati o povijesti jedrenjaka, njihovoj ulozi i odlikama. Spomenute su prednosti i nedostaci, korišteni materijali, načini zauzdavanja vjetra te ostale zanimljivosti.

Preko povijesnog uvoda, dobio se temelj za usporedbu prijašnjih jedrilica s današnjim, modernim. Komparacija korištenog dizajna jedra i trupa bila je nezaobilazna tema.
Osmaši su ubrzo uvidjeli velike prednosti odustajanja od tzv. „kvadratnih“ jedara te su mentori odlučili kako je vrijeme da i sami sastave jedriličarske modele koji su ih čekali na radnim stolovima kako bi iz prve ruke vidjeli problematiku vezanu uz koncepte jedriličarskog modelarstva te kako bi se aktivnije uključili i primijenili vlastiti precizni rad s rukama na donesenoj opremi. Podijeljeni su u grupe te su se timski odmah bacili na posao. Tijekom sastavljanja mentori su neprestano pokušavali povećati razumijevanje svih dijelova, od čega su izgrađeni i zašto te su određenih karakteristika, primjerice gdje je svrsishodan karbon, a gdje olovo, zbog čega je dio trupa širi, a drugi uži i sl. također, razgovaralo se o vjetrovima te njihovim odlikama, ali i načinima plovljenja u i niz vjetar.
Tu su se mentori dotaknuli fizike i Bernoulijevog zakona kako bi preko razlike u tlakovima svi razumjeli uzgon te osnovne sile koje djeluju na jedra. Također, samo trenje trupa bilo je itekako protumačeno kroz praktični dio gdje su se svi prisutni malo i zabavili te nasmijali sa svojevrsnom simulacijom mora i probijanja kroz more gdje su okupljeni u skupini bili more, a mentor je simulirao široki i uži trup. Nakon sastavljanja jedrilica, sudionici su pregledali elektroniku, odnosno malene elektromotore i prijamnik koji se nalaze unutar trupa. Dobili su zadatak da premažu nano-sprejem spužvu koja će se kroz 24h osušiti i postati vodootporna odbijajući molekule vode od sebe. Što se tiče aktivnosti
sudionika, pokazalo se kako je interes bio na visokoj razini, malo sramežljivosti kroz pitanja je svakako postojalo u grupama što nije nimalo neobično, no brzina shvaćanja naprednijih koncepata fizike kod pojedinaca, kao i spretnost u sastavljanju jedrilica gotovo sviju sudionika svakako je nešto gdje se odmah primijetio potencijal. Također je važno naglasiti kako je dio sudionika tijekom radionice s modelima primijetio i
mogućnost primjene jedriličarskih modela s MicroBit računalima budući da su imali otvorene trupove s elektronikom pred sobom te su mogli uvidjeti prilike koje se pružaju u tom polju.
Zbog svega navedenog, otvara se mogućnost još jedne jednostavnije i sudionicima prilagođene radionice za mlađu populaciju OŠ Bol. Kako se ovime dodatno proširuju znanja i vještine svih učenica i učenika, ne sumnjamo da će i odaziv za testiranjem i primjenom svega naučenog biti dobar jer se 19. svibnja već najavila i regata na Matejušci koja će biti otvorena za svu djecu i mlade željne odličnog provoda i na svježem zraku i
suncu.